Aktualności
Jak przygotować dziecko do przedszkola i co robić gdy dziecko nie chce do niego chodzić
Można temu zapobiec przygotowując dziecko do nowej dla niego sytuacji. Znakomitą propozycją dla malca są klubiki i grupy zabawowe. W takim miejscu w waszym towarzystwie maluch będzie miał okazję oswajać się z rówieśnikami i nową sytuacją pozostawienia pod opieką innych osób. Po takim przygotowaniu przedszkole będzie dla dziecka naturalnym etapem, a nie stresującym doświadczeniem.
Następnym krokiem jest wybór placówki. Decydując się na przedszkole patrzcie jakie doświadczenie i kompetencje posiadają pracujący tam nauczyciele oraz czy przedszkole budzi zaufanie.
Gdy już dokonaliście wyboru zacznijcie dziecko oswajać z tym miejscem. Spacerujcie często w jego okolicy, a jeżeli w przedszkolu są dni otwarte i zajęcia adaptacyjne to korzystajcie z nich jak najwięcej. Im bardziej oswojone przedszkole, tym większa szansa, że rozstanie z domem przebiegnie łagodnie i bezstresowo. Rozmawiajcie z dzieckiem o przedszkolu, o dzieciach które na niego czekają, o zabawkach, o paniach. Warto również czytać dziecku bajki o tematyce przedszkolnej np. „Zuzia idzie do przedszkola.
Do dobrej adaptacji dziecka w przedszkolu ważne jest przekonanie rodzica, że to najlepszy moment na posłanie go do przedszkola. Jednak najczęściej bywa tak, że rodzice są przerażeni perspektywą pozostawienia malucha na kilka godzin pod opieką obcych osób. Pamiętajmy, że dziecko będzie zachowywało się tak jak mu na to pozwolimy i jak mu pokażemy. Jeśli maluch zobaczy strach w waszych oczach i niepewność to zapewne zachowa się identycznie.
Dobrym sposobem na oswajanie dziecka jest pozostawianie go pod opieką babci, cioci. Warto też nawiązać znajomość z innymi dziećmi w tym samym wieku, a najlepiej żeby to były dzieci z tego samego przedszkola. Organizujcie w domu podobne zabawy jak w przedszkolu, zachęcajcie do malowania, lepienia z plasteliny. Uczcie malca samodzielności ubierania, aby bez problemu dziecko mogło samo założyć kapcie to niech są one wciągane lub mają zapinanie na rzepy. Ubierajcie dziecko wygodnie, pamiętając, że utrapieniem dla malucha są guziki i suwaki.
Jedzenie nie powinno być dla dziecka dodatkowym stresem, odbierając go pytajcie raczej o kolegów i zabawę. Utrapieniem dla dzieci w przedszkolu jest leżakowanie, jeśli i wasze dziecko nie lubi spać w ciągu dnia odbierajcie je już po obiedzie.
Na początku pobytu w przedszkolu bardzo ważna jest dobra współpraca z nauczycielami oraz wymiana informacji o zachowaniu dziecka. Wasze dziecko musi wiedzieć, że chodzenie do przedszkola od teraz będzie jego codziennością. Musicie być w tym konsekwentni i stanowczy. Postawa obojga rodziców powinna być w tym jednomyślna. Dziecko powinno czuć, że chodzenie do przedszkola jest dla niego nobilitacją.
Moment porannego rozstania malucha z rodzicem bywa najtrudniejszy. Czasem lepiej sprawdza się w pierwszych dniach tata, jego spokój i brak wahań co do rozstania z dzieckiem pozwolą łatwiej pogodzić się z rozstaniem.
Jednak nie u wszystkich dzieci adaptacja przebiega jednakowo. Pobyt w przedszkolu to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja nie dziwcie się więc, że płacze. Trzeba mu na to pozwolić, a czasem adaptacja może przebiegać dłużej niż się tego spodziewaliśmy. Jeśli jednak rozpacz trwa np. ponad dwa miesiące to sprawa jest poważniejsza. Albo maluch jeszcze nie dojrzał do przedszkola, albo z przedszkolem jest coś nie tak.
Zachęcam cię Rodzicu pomóż swojemu dziecku przygotować się do tych trudnych początków w przedszkolu