Dla rodzica

Pierwsze kroki w przedszkolu

1

Do przedszkola przyjmujemy dzieci w wieku od 2,5 roku.

2

Pójście dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Im wcześniej zaczniemy oswajać dziecko z tą sytuacją, tym dla niego lepiej.

3

Do dobrej adaptacji dziecka w przedszkolu ważne jest przekonanie rodzica, że to najlepszy moment na posłanie go do przedszkola. Jednak najczęściej bywa tak, że rodzice są przerażeni perspektywą pozostawienia malucha na kilka godzin pod opieką obcych osób. Pamiętajmy, że dziecko będzie zachowywało się tak jak mu na to pozwolimy i jak mu pokażemy. Jeśli maluch zobaczy strach w waszych oczach i niepewność to zapewne zachowa się identycznie. Można temu zapobiec przygotowując dziecko do nowej dla niego sytuacji. Znakomitą propozycją dla malca są klubiki i grupy zabawowe. W takim miejscu w waszym towarzystwie maluch będzie miał okazję oswajać się z rówieśnikami i nową sytuacją pozostawienia pod opieką innych osób. Po takim przygotowaniu przedszkole będzie dla dziecka naturalnym etapem, a nie stresującym doświadczeniem.

4

Następnym krokiem jest wybór placówki. Decydując się na przedszkole patrzcie jakie doświadczenie i kompetencje posiadają pracujący tam nauczyciele oraz czy przedszkole budzi zaufanie. Gdy już dokonaliście wyboru zacznijcie dziecko oswajać z tym miejscem. Spacerujcie często w jego okolicy, a jeżeli w przedszkolu są dni otwarte i zajęcia adaptacyjne to korzystajcie z nich jak najwięcej. Im bardziej oswojone przedszkole, tym większa szansa, że rozstanie z domem przebiegnie łagodnie i bezstresowo. Rozmawiajcie z dzieckiem o przedszkolu, o dzieciach które na niego czekają, o zabawkach, o paniach. Warto również czytać dziecku bajki o tematyce przedszkolnej np. "Zuzia idzie do przedszkola. Dobrym sposobem na oswajanie dziecka jest pozostawianie go pod opieką babci, cioci. Warto też nawiązać znajomość z innymi dziećmi w tym samym wieku, a najlepiej żeby to były dzieci z tego samego przedszkola. Organizujcie w domu podobne zabawy jak w przedszkolu, zachęcajcie do malowania, lepienia z plasteliny. Uczcie malca samodzielności ubierania, aby bez problemu dziecko mogło samo założyć kapcie to niech są one wciągane lub mają zapinanie na rzepy. Ubierajcie dziecko wygodnie, pamiętając, że utrapieniem dla malucha są guziki i suwaki.

5

Jedzenie nie powinno być dla dziecka dodatkowym stresem, odbierając go pytajcie raczej o kolegów i zabawę. Utrapieniem dla dzieci w przedszkolu jest leżakowanie, jeśli i wasze dziecko nie lubi spać w ciągu dnia odbierajcie je już po obiedzie.

6

Na początku pobytu w przedszkolu bardzo ważna jest dobra współpraca z nauczycielami oraz wymiana informacji o zachowaniu dziecka. Wasze dziecko musi wiedzieć, że chodzenie do przedszkola od teraz będzie jego codziennością. Musicie być w tym konsekwentni i stanowczy.

Postawa obojga rodziców powinna być w tym jednomyślna. Dziecko powinno czuć, że chodzenie do przedszkola jest dla niego nobilitacją. Moment porannego rozstania malucha z rodzicem bywa najtrudniejszy. Czasem lepiej sprawdza się w pierwszych dniach tata, jego spokój i brak wahań co do rozstania z dzieckiem pozwala łatwiej pogodzić się z rozstaniem. Jednak nie u wszystkich dzieci adaptacja przebiega jednakowo. Pobyt w przedszkolu to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja nie dziwcie się więc, że płacze. Trzeba mu na to pozwolić, a czasem adaptacja może przebiegać dłużej niż się tego spodziewaliśmy. Jeśli jednak rozpacz trwa np. ponad dwa miesiące to sprawa jest poważniejsza. Albo maluch jeszcze nie dojrzał do przedszkola, albo z przedszkolem jest coś nie tak. Zachęcam cię Rodzicu pomóż swojemu dziecku przygotować się do tych trudnych początkóww przedszkolu.

Rozkład dnia

7:00 - 8:10

Dzielne przedszkolaki, z wesołą miną maszerują do przedszkola. Tu czekają koleżanki, koledzy i Panie. Witamy się ze wszystkimi i rozpoczynamy zabawę. Bawimy się w kącikach pod okiem nauczyciela, rozmawiamy, rysujemy, konstruujemy, oglądamy książeczki, utrwalamy poznane wiadomości i umiejętności, doświadczamy. Z dziećmi, które tego potrzebują nasze panie prowadzą zajęcia wyrównujące umiejętności. Dzieci zdolne mają szansę na rozwój swoich talentów.

8:10 - 8:30

Najwyższy czas na poranną gimnastykę. Po zabawach ruchowych szybciutko korzystamy z toalety i dokładnie myjemy ręce.

8:30 - 8:50

Zjadamy pyszne i zdrowe śniadanie. Uczymy się i utrwalamy zdrowe nawyki żywieniowe, które warunkują odporność naszego organizmu. Zdrowe i dietetyczne posiłki dla naszych pociech przygotowuje firma cateringowa specjalizująca się w żywieniu przedszkolaków. Posiłki dopasowane są do indywidualnych potrzeb dziecka.

8:50 - 9:00

Po śniadaniu korzystamy z toalety, myjemy ręce i szczotkujemy ząbki. W przedszkolu prowadzimy profilaktykę jamy ustnej i zębów. Wspólnie z naszymi Paniami przygotowujemy się do zajęć.

9:00 - 10:00

To czas, w którym dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Uczymy się wypowiadać i nazywać swoje uczucia i emocje, ale także słuchać swoich kolegów i koleżanek. Wzbogacamy swoje wiadomości i umiejętności podczas różnorodnych zajęć wynikających z podstawy programowej. Są to między innymi zajęcia plastyczno-techniczne, umuzykalniająco-rytmiczne, zajęcia z językiem angielskim, ruchowo-taneczne, usprawniające narządy mowy, matematyczne, przyrodniczo-ekologiczne, kulinarne, zajęcia kultywujące tradycje regionu kaszubskiego, teatralne z elementem dramy, zabawy ruchowe, zajęcia gimnastyczne z elementami korekcyjnymi, zabawy z elementami metody M. Montessori, metody W. Sherborne, pedagogiki zabawy, tańce integracyjne. Uczymy się wierszy, piosenek, słuchamy opowiadań, oglądamy teatrzyki, bierzemy udział w warsztatach kulinarnych, liczymy, rozwiązujemy zagadki, wykonujemy prace plastyczne, bawimy się przy muzyce, ćwiczymy sprawność narządów mowy. Przedszkolaki uczestniczą w proponowanych zajęciach dodatkowych.

10:00 - 11:15

Świeże powietrze to zdrowie, dlatego jest to czas na zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Tu w bezpiecznych warunkach rozwijamy naszą sprawność ruchową, bawimy się i wypoczywamy. Spacerujemy, poznając najbliższą okolicę. W razie niepogody zostajemy w przedszkolu, gdzie trwają zajęcia i zabawy według upodobań dzieci.

11:15 - 11:30

To czas na przygotowanie się do obiadu. Dyżurni pomagają pani w nakrywaniu stolików i przygotowaniu do posiłków. Korzystamy z toalety pamiętając o dokładnym myciu rąk.

11:30 - 12:00

Zjadamy pyszny obiadek. Z talerzyka znika zupka i drugie danie. Próbujemy różnorodnych smaków, zachęcamy do zjadania. Po obiedzie korzystamy z toalety.

12:00 - 14:00

Czas poobiedni to chwila na króciutki odpoczynek. W tym czasie słuchamy bajki terapeutycznej lub muzyki relaksacyjnej. Jeśli dopisuje pogoda wychodzimy na powietrze lub bawimy się w salach. To czas na dowolne zabawy według własnych dziecięcych inicjatyw. W tym czasie odbywają się również zajęcia dodatkowe, między innymi teatrzyki, koncerty muzyczne, warsztaty chemiczne, zabawy dramowo-teatralne, obserwacje przyrodnicze, zajęcia z programowania i robotyki, zabawy z kolorową chustą, animacje, uroczystości urodzinowe.

14:00 - 14:15

Sprzątamy zabawki, nie zapominamy o toalecie i przygotowujemy się do podwieczorku.

14:15 - 14:30

Zjadamy smaczny dietetyczny podwieczorek. Korzystamy z toalety.

14:30 - 16:30

Powoli kończy się dzień małego artysty. Rodzice zabierają dzieci do domów. Ci, którzy dłużej zostają mają czas na zabawę lub na utrwalenie wiadomości zdobytych w ciągu całego dnia. W ciepłe, pogodne dni spędzamy popołudnie we własnym ogrodzie z bezpośrednim wyjściem z sali.

16:30 - 17:00

Czekając na Rodziców oglądamy książeczki dla dzieci, konstruujemy z różnego rodzaju klocków, rysujemy, gramy w gry planszowe itp.

Wyprawka

1

Własny kubek do płukania ząbków (podpisany), pastę i szczoteczkę do mycia zębów wraz z etui.

2

Kapcie i fartuszek ochronny do malowania farbkami.

3

Rzeczy na zmianę, 1 – 2 komplety (majtki, bluzka, spodnie, skarpetki lub rajstopy).

4

Grupa najmłodsza: kocyk w poszewce, jasiek. Grupa starsza: strój gimnastyczny w podpisanym worku (koszulka, spodenki, bez obuwia sportowego).

5

Zestaw książeczek pomocniczych .

Wydarzenia / Uroczystości

  • PASOWANIE PRZEDSZKOLAKA
  • ŚWIĘTO DYNI PIECZEMY PLACUSZKI
  • ZABAWA ANDRZEJKOWA
  • MIKOŁAJKI
  • PIECZENIE PIERNIKÓW
  • SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE
  • DZIEŃ PĄCZKA TŁUSTY CZWARTEK
  • DZIEŃ ZAKOCHANYCH WALENTYNKI
  • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
  • BAL KARNAWAŁOWY
  • KONKURS WIELKANOCNY
  • SZUKANIE ZAJĄCZKA
  • ŚWIĘTO RODZINY W NASZYM OGRODZIE DZIEŃ MAMY, TATY, DZIECKA
  • POŻEGNANIE PRZEDSZKOLAKÓW, KTÓRE IDĄ DO SZKOŁY

Mówią o nas ...

Każdemu dziecku życzę tak wspaniałych opiekunów i przyjaciół w jednym. Rodzinna atmosfera, mnóstwo atrakcji i kreatywnych pomysłów na każdy dzień. Przez 3 lata nie było żadnych problemów a wręcz przeciwnie pomóc w razie jakiekolwiek troski. Polecamy z całego serca!!! Będziemy tęsknić i miło wspominać!

Wszystkie opinie na Facebooku – PRZECZYTAJ

~ Paulina Lipska

Mali Artyści to wspaniałe miejsce na mapie Wejherowa. Wychowawczynie, które dbają o komfort i bezpieczeństwo dzieci. Różnorodność zajęć i aktywności sprawiają , że Mój milusiński uwielbia przebywać w przedszkolu. Polecam z całego serca.

Wszystkie opinie na Facebooku – PRZECZYTAJ

 

~ Daria Klawitter

Super przedszkole w którym panuje miła i domowa atmosfera. Panie dbają o dzieci jak o własne, bawiąc się i ucząc, wychowują dzieci na „Małych artystów”

Wszystkie opinie na Facebooku – PRZECZYTAJ

~ Joanna Grzonka

Mila atmosfera. Fachowa opiekunczosc dla maluchow Szczegolnie jak domowa atmosfera Maluszki czujom sie jak w domu Nie mozna sie tam nudzic Zabawy mnostwo atrakcji dla malusinskich Polecam wszystkim rodzicom.

Wszystkie opinie na Facebooku – PRZECZYTAJ

 

~ Wiesława Szornak

Bardzo dziękuje za szacunek dla mojego dziecka, za wsparcie i obecność w chwilach, w których ja nie mogę być z nią i spokojne tłumaczenie jej świata, który odkrywa. Właśnie tego oczekiwałam od przedszkola, cieszy mnie że takie istnieją, a jeszcze bardziej, że takie znalazłam:)

Wszystkie opinie na Facebooku – PRZECZYTAJ

 

~ Anna Mikucka

Jak do nas trafić

Zapraszamy do kontaktu

Adres przedszkola
ul. Partyzantów 2, 84-200 Wejherowo
Telefon kontaktowy
+48 692 374 321
Zostaw nam wiadomość
poczta@maliartysci-wejherowo.pl